Sera Amonyum Amonyak Testi  4001942049108 Sera Akvaryum Sağlık Ürünleri Amazon Pet Center
Sera Amonyum Amonyak Testi  4001942049108 Sera Akvaryum Sağlık Ürünleri Amazon Pet Center

Sera Amonyum Amonyak Testi (4001942049108)

5,00
Marka : Sera
İndirim Oranı : %10 İndirim
Fiyat : ₺187,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺168,30(KDV Dahil)
Barkod : 4001942049108
₺22,07 'den başlayan taksitlerle

Sera Amonyum / Amonyak Test 15 Ml

Sera NH3/NH4 Amonyak Test 15 ml; Tatlı ve tuzlu su akvaryumları için amonyum/amonyak konsantrasyonunu ölçen test kitidir.

Tatlı su akvaryumlarında nitrivec, tuzlu su akvaryumlarında ammovec kullanılarak amonyak seviyesinin biyolojik olarak düşmesi sağlanır. Amonyum miktarı akvaryum suyunun derecesinin göstergesidir. Yüksek amonyum değerleri bozuk bir bakteri aktivitesine veya yeni kurulmuş bir akvaryumda daha yeterli olmayan bakteri aktivitesinin göstergesidir.

Test yalnız amonyum konsantrasyonu tespit eder. Amonyumun kendisi zehirli değildir, ancak daha yüksek pH değerlerinde (pH 7) bundan balıklar için çok zehirli olan amonyak oluşur. Bu nedenle pH değeri 7 nin üstünde olan akvaryumlar için zehirlenme tehlikesi büyüktür ve çabuk zehirlenme tehlikesi oluşur.

Bu nedenle NH4 testinin yanı sıra bir de pH değerinin saptanması zorunludur. Çok Zehirli Amonyak miktarı ; 0,02 mg/l lik bir amonyak miktarı uzun bir süre içerisinde solungaçlarda zararlara sebep olur. 0,2 mg/l lik bir miktarı ise tehlikeli olarak nitelendirilir. 0,5 mg/l bir değerden itibaren balıklar için ileri derecede boğulma tehlikesi baş gösterir.

Çok yüksek olan amonyak miktarına karşı acil yardım olarak;

* Kısmi su değişimi,

* pH değerinin düşürülmesi,

* Sera nitrivec (tatlı su) ve sera ammovec (tatlı ve deniz suyunda) ile amonyum miktarını düşüren bakteriler ilave edilmesi yapılmalıdır.

Kullanma talimatı;

Ayıraçlar, kullanılmadan önce iyice çalkalanır. Test tüpü, kontrol edilecek su ile birkaç defa durulanır, sonra 10 ml lik ibareye kadar (tatlı su veya 5 ml lik ibreye kadar (deniz suyu) su ile doldurulur. 6 damla 1. ayıraçtan ilave edilir ve çalkalanır. Tekrar tüpün kapağı açılır, 6 damla 2. ayıraç ilave edilerek kapak kapatılır ve çalkalanır.

Daha sonra aynı işlem 3. ayıraç için tekrarlanır ve 5 dakika sonra oluşan renk kutu içerisinde yeralan renk skalası ile karşılaştırılır. Test tüpü skaladaki beyaz alanı üzerine yerleştirilir. Direk güneş ışığı almaması şartı ile gün ışığında üstten bakılarak renk kontrolü yapılır.

Ölçülen değer ve pH değerini ile mevcut olan zehirli ve bağlı olmayan amonyak miktarını yanda bulunan cetvel vasıtası ile saptayabilirsiniz.