Facebook

Tuzlu Su Akvaryumu Hakkında Tavsiye

 Tuzlu Su Akvaryumu Hakkında Tavsiye

DAHA DETAYLI BİLGİLENDİRME KURULUM BAKIM VE DİĞER SORULARINIZ İÇİN MAĞAZAMIZA BEKLERİZ 


 

Deniz akvaryumu kurarken ilk karar vermeniz gereken akvaryumun büyüklüğüdür. Genel kural daha büyük daha iyidir. Akvaryumun büyük olması daha rahat kontrol ve hatalara karşı daha toleranslı olması demektir. Yeni başlayanlar için olabilecek minimum ölçü 80 litre olmalıdır. Ama yine de 200 litre çok daha iyi olacaktır. Bundan daha küçük bir akvaryumu kesinlikle önermiyoruz. Genel olarak balıklar uzun ve geniş akvaryumları severler. Akvaryum suyunun hava ile temas ettiği yüzey ne kadar fazla olursa su o kadar iyi havalanır ve balıklar da o kadar mutlu olurlar.
Akvaryum büyüklüğüne karar vermeden önce deniz akvaryumundaki balık yoğunluğunun tatlı su akvaryumuna göre daha az olması gerektiğini bir kez daha düşünmelisiniz. Deniz akvaryumuna koyacağınız balık sayısı aynı ölçülerdeki tatlı su akvaryumuna koyacağınız balık sayısından daha az olacaktır. 40 litrelik bir deniz akvaryumuna koyacağınız balık sayısı 2 den fazla olursa mutlaka problem yaratır. Koyacağınız balık sayısı aynı zamanda kullanacağınız filtre sistemi, akvaryuma bakım yapma sıklığı ve yemleme şeklinize de bağlıdır. Balık sayısına karar vermenizin yanında akvaryum boyutu seçiminiz kullanacağınız filtre sistemi ve ışıklandırmayla da ilişkilidir. Akvaryumunuz ne kadar büyük olursa filtre sisteminiz o kadar iyi olmalı, ışıklandırmanız da daha kuvvetli olmalıdır. Akvaryum ölçüsüne karar vermeden önce kullanacağınız ışıklandırmanın boyutlarına mutlaka dikkat edin çünki aydınlatma armatürlerinin boyları belli standart ölçülerdedir. 
Sıra akvaryumu koyacağınız yere geldiğinde akvaryum, içine koyacağınız su, kaya, kum vs’nin ağırlıklarını hesaplayıp bu ağırlığı taşıyacak bir yere koymalısınız. Aynı zamanda akvaryumu koyacağınız yerin direk güneş ışığı almamasına mutlaka dikkat etmelisiniz.