Facebook

Tuzlu su akvaryum dekoru ve malzeme


  
Tuzlu su akvaryum dekoru ve malzeme

Dekorasyon için kullanacağınız malzemeler tamamen zevkinize ve harcamak için ayırdığınız bütçeye bağlıdır (ölü mercanlar, volkanik görünüşlü kayalar ya da canlı kayalar gibi). Canlı kayalar doğadaki mercan sistemlerinden alınan bir çok küçük organizmanın meydana getirdiği kayalardır. 
Başlangıçta balık akvaryumlarını tercih eden akvaryum severler akvaryumlarındaki canlı kayaların faydalarını zamanla keşfettiler. Canlı kaya balık için doğal bir ortam yaratırken balıklar için zehirli bir madde olan nitritin nitrata dönüşmesinde de faydalıdır. Canlı kayalar hem güzel bir dekorasyon parçası hemde doğal bir filtre sistemi görevini üstlenirler. Balık akvaryumlarındaki canlı kayalar her ne kadar nitritin tamamını nitrata çevirmeselerde filtre sisteminiz için çok iyi birer yardımcılardır. canlı kayalar balık akvaryumlarında çok yakın izlenmelidir. Akvaryumdaki kimyasal dengenin bozulduğunu canlı kayaları iyi izlerseniz hemen farkedebilirsiniz. Kimyasal dengenin bozulması halinde canlı kayalarda sağlıksız büyüyen hair ve slim algler görürsünüz. 
Akvaryumunuza canlı kaya ilave etmek isterseniz bunun canlı organizmalardan oluştuğunu ve bu organizmaların akvaryumunuzdaki diğer organizmalar tarafından öldürülebileceğini unutmayın. Bu nedenle canlı kayaları akvaryumunuza koymadan önce akvaryumunun suyunun iyice hazırlanmış olmasına mutlaka dikkat edin. İyi çalışmakta olan bir sisteme sahip akvaryumlara konulacak canlı kayaların mutlaka belli hazırlıklardan geçirilmesi gerekir.