Facebook

Tavşan Çeşitleri Ve BeslenmesiTavşanları birçok kişi eğlence amaçlı niyet çektirmek için kullanır. Bu da evcil olarak beslendiğinin en etkili kanıtıdır. Tavşanlar doğurarak çoğalan memelilerdendir. Tavşangiller familyasında 50 çeşit tavşan türü bulunur ve bunlar değişik boyutlardadır. Kulakları ve arka bacaklı olan tavşanlar, zıplayarak hareket ederler.

Tavşanlar geceleri hareket durumundadir ve kazma ve kemirme prosedürleri yaparlar. Gündüzleri ise ahenkayı tercih ederler. Bu yüzden geceleri salmamanız makul olur. Çünkü kabloları kemirebilirler.

Tavşan Beslenmesi

Tavşanlar otçul canlılardır ve yeşilliklerle beslenirler. Havucu fazla vermemek gereklidir. Lahana, marul, brüksel lahanası gibi yiyeceklerle beslenirler. Tavşan beslenmesi son derece basittir ve tavşanlar genellikle özel kafeslerinde bakılırlar.

Evde kemirebilecekleri eşyaların olmaması önemlidir. Aksi halde bu yolla zarar verebilirler.

Tavşan Üremesi

Tavşanlar ilk kez Ortaçağ’da evcilleşmişlerdir. Gözleri açık olarak uylinkar ve 4 aydan sonra yetişkinlaşmaya başlarlar. Evde beslenecek olan tavşanlar kesinlikle evcilleştirilmelidir. Aksi halde agresif davranışlar sergileyebilirsiniz.

Tavşanların gebelik süresi 28 ve 50 gün arasında değişiklik göstermektedir. Tavşanlar  memeli hayvan olduğu için süt üretirler ve 4 – 5 hafta kadar süt ile yavrularını beslerler ve tavşan sütünün yağ oranı son derece yüksektir.

Tavşan Çeşitleri

Tavşanlar çok çeşitlidir ve renkleri boyutları çeşitlerine göre değişmektedir. Tavşan çeşitleri en fazla  bilinenlerine göre aşağıdaki gibidir.

Angora Tavşanı : Ankara ilimizde ortaya çıkmış ve bütün dünyaya buradan yayılmıştır. Yuvarlak başlı ve yumUşak uzun tüylüdür. Beyaz olanların gözleri kırmızıdır.

Yeni Zelanda Tavşanı : İnsanların ürettiği tavşan türlerindendir. Deneylerde ve gösterilerde kullanılan bu tavşanlar Amerika’da çok sık görülür.

Himayala Tavşanı : Himayala dağlarında yetişen bu tavşan tüylerine buz kütlesi sürüldüğünde siyahlaşabilir.

Yaban Tavşanı : 2 – 7 kg arasında değişen uzun kulaklı ve koyu renkli tavşanlardır. Maraton koşucusu kadar hızlı ve atletiktirler ve kulakları da çok titiztır.

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar?

Tavşanların ırklarına göre değişen yaşam süreleri ortalama 10 yıl kadardır. Bu değişiklik gösterir zira her tavşanın kendine özgü bir yaşam şekli vardır. Vahşi hayvanlardan saklanarak yaşayan tavşanlar, ev ortamında iyi bakıldığında biraz daha uzun yaşayabilirler.