Facebook

Solungaç Parazitleri ve Hastalıkları

 Solungaç Parazitleri ve Hastalıkları 

Solungaç ve balık üzerinde beyaz sarı noktalar varsa ve başka yerlerinde yoksa solungaç parazitlerinden şüphelenmek gerekir.Bu parazitler genellikle bir çok suda yaşayabilirler ve genellikle yaşamak için birilerine ihtiyaç duymazlar.Büyük parazitler 2 mm civarında büyüklükleri vardır ve genellikle gözle görülmezler.Bu parazitlerin yumurtaları 1-5 gün arasında kuluçkaya yatarlar.Kancalarıyla balığın sırtına tutunarak  mukoza deri bazende kan ile beslenmeye başlarlar.Normalde nasıl ki bir köpek üzerinde bulunan bir kaç parazit köpeği etkilemez aynen öylede bu parazitler balığa çok zarar vermez ve acil bir müdahaleye gerekte yoktur.
Ancak Bu parazitler yavru tankına bulaşırsa işte o zaman sorun başlamış demektir.Yavrular bu tarz tehlikelere karşı son derece savunmasız olduklarından bir kaç gün içerisinde hepsi ölebilir.Bu parazitlere gennelikle ciklet akvaryumlarında rastlanır.
Bu parazitler normal şartlarda erişkin akvaryum balıklarına zarar vermezler ancak şartların kötü olduğu ve dirençlerinin düşük olduğu noktalarda erişkenlere de zarar verebilir.
Akvaryumunuza balık alırken en çok solungaç paraziti belirtilerine dikkat etmeniz gerekir. Aldığınız balıkları mümkünse 2 hafta farklı bir akvaryumda tutarak gözlemlemek uygun olacaktır.Eğer akvaryumunuza hemen aldınız ve anlamadınız akvaryumunuzda parazit nüfusu kısa sürede artar ve balıklar stres patlaması yaşayarak nereye saklanacaklarını şaşırırlar. Balıklar sık nefes almaya ve saklanmaya başladıklarında tanktaki parazit sayısı çok fazla demektir.
Akvaryum balığında Solungaç paraziti Belirtileri
Balıklarda akvaryum tabanına saklanma
Olduğu yerde dengesizce sallanır
Rengi koyulaşmıştır
Çok sık nefes alıyordur.
Bazen kendini dekorlara sürter
Yüzeye çıkarak daha iyi nefes almaya çalışır.
Bunların haricinde dıştan bakıldığında aşırı anormallikler görülmez ancak ani ölümler görülebilir.