Facebook

Muhabbet Kuşu ÇeşitleriMuhabbet kuşlarının birbirinden farklı birçok türü ve özellikleri bulunmaktadır. Bu türler çeşitli özelliklere göre birbirinden ayrılmaktadır. Bu türlere bakıldığında açık yeşil muhabbet kuşu, İngiliz- Hollanda muhabbet kuşu, albino muhabbet kuşu, lutino muhabbet kuşu, gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu, gri muhabbet kuşu, pakistan çekoslavak muhabbet kuşu, payetli açık yeşil muhabbet kuşu, tepeli oval kobatlı muhabbet kuşu gibi türler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra resesif benekli mor muhabbet kuşu ve opal dominant benekli muhabbet kuşu da kuş türleri arasında bulunmaktadır. Bu türlerinin her birinin görünümü birbiri ile farklılık göstermiştir. Bu özelliklerin neler olduğu ile ilgili bilgi edinmek için ufak çaplı bir araştırma yapmak yeterli olmaktadır.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşlarının Özellikleri

Adından da anlayabileceğiniz gibi bu kuşların renkleri açık yeşil olmaktadır. En doğal muhabbet kuşları olarak bilinen kuş türleri arasında bulunmaktadır. Açık yeşil muhabbet kuşlarının yaşam sürelerine bakıldığında bunların beş ile sekiz yıl arasında olduğu görülmektedir. Ancak derli toplu bakımları yapıldığında ve ilgi eksik edilmediği takdirde bu ömürleri uzamakta, on iki ile on beş yaşına kadar uzayabilmektedir. Muhabbet kuşunun ömrünü etkileyen öğeleri başında beslenme, bakım ve çevresel etkenler gibi nedenler etkili olmaktadır. Bu kuşlar en doğal olarak nitelendirildiklerinden kaynaklı en çok konuşan muhabbet kuşu türü şeklinde de bilinmektedir. Konuştukları kelimeler bilhassa kısa kelimeler olmaktadır.

Albino Muhabbet Kuşları

Albino muhabbet kuşları görünümleri itibariyle klasik muhabbet kuşlarından farklılık göstermiştir. Bu kuşlar beyaz renge sahiptirler ve gözleri kırmızı olmaktadırlar. Hatta veterinerler arasında beyaz renklerinden kaynaklı tavşan kuş şeklinde de tabir edilmektedirler. Ülkemizdeki albino muhabbet kuşlarına bakıldığında bunların aşağı yukarı yüzde doksanının dişi olduğu görülmektedir. Erkek olan albino kuşlar daha zor bulunmaktadır. Burun kısmındaki renge göre albino kuşlarının cinsiyetleri anlaşılmaktadır. Burnu pembe ve soluk renge sahip olan kuşlar erkek olarak bilinmektedir. Bu tür muhabbet kuşları titiz kuşlar şeklinde de bilinmektedir. Bu nedenten kaynaklı dikkatli davranılması ve bakımlarının derli toplu bir biçimde yapılması gereklidir. Böylelikle hem kuş hem de bakan kişi mutlu olmaktadır.