Facebook

Köpeğin sahibinden 10 ricası

 Köpeğin sahibinden 10 ricası1:Bir köpeğin ömrü 10-15 yıl kadar arasıdır. Köpek, bir anlamda sahibine şunu fısıldar; “10-15 yıl kadar bana bakmayı göze alabiliyorsan ve bakımım için gereken her şeyi yapacaksan bana sahip ol!”
2:Köpeklerin eğitimleri bazen kısa bazen de uzun sürebilir. Bu durum hem köpeğe bağlıdır hem de verilen eğitim tipine. Köpeğinizi eğitirken isteklerinizi anlaması için ona biraz zaman verin, lisan-i haliyle ifade edemediği için köpeğiniz bunu dile getiremez ama bu, en büyük isteklerindendir.
3:Köpeğin hayatta kalması sadece bakıcılık yapmakla, köpek maması vererek veya onu kışkırtarak olmaz. Tüm bunlar bir yere kadardır, köpeğinize sevdiğinizi belli ettirin, o zaman istediğiniz her şey çok daha rahat olur.
4:Köpekler, insanlar gibi düşünemezler ve insanlar gibi hareket edemezler. Bundan dolayı bazen sahipleri köpeklerini cezalandırabiliyorlar ve itaatkar köpekler buna itiraz etmezler. Fakat şunu unutmayın ki; köpekler çok duygusal hayvanlardır, ceza sürelerini çok kısa tutun, mümkünse cezalandırmayın.
5:Köpeğiniz sizi anlamaz, fakat anlamasa da siz arada bir dertlerinizi veya sevinçlerinizi köpeğinizle paylaşın, emin olun ki konuşarak cevap veremese bile anladığını hissettirecektir.
6:Köpekler, kolay kolay verilen komutu veya aldığı eğitim unutmazlar. Bunu ona hatırlatmanız yeterlidir.
7:Köpeğini döven insanların çok nadir olduğunu söylesek de yok olduklarını dile getiremeyiz. Ancak unutulmaması gerek ki; köpeklerin çok sağlam dişleri ve çeneleri vardır, aslında isteseler sahiplerini param parça ederler fakat köpekler nankör değiller. Siz de bunun bilincinde olarak dövmeden önce düşünün…
8:Bazen köpeğiniz istediğiniz şeyleri yapamayabilir. Örneğin bir avcı köpeği, isteneni yapamayabilir veya bir bekçi köpeği… Bu tip durumlarla karşılandığında köpeği azarlamak yerine anlamaya çalışmak daha doğrudur. Belki de verdiğimiz bir köpek ödül maması dokunmuştur!
9:Bir köpeğin ortalama ömrü 10-15 yıldır, 8 yaşından sonra artık yaşlılık süreci başlar. Önemli olan bu dönemde köpekten alakayı kesmemektir.
10:Ne olursa olsun köpeğinizin yanında olun, hastalığının en zor tedavi sürecinde veya en zor vereceği bir imtihanda dahi köpeğinizin yanında olmanız ona güç verecektir.