Facebook

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar

 Kedilerin Bıyıkları Ne İşe YararKedilerin burunlarının iki yanından uzanan kalın kıllara bilimsel olarak vibrissae denilmektedir. Bu yapılar kediler için bir duyu organı gibidir. Bıyıkların deriyle bağlantılı olduğu kısımda çok fazla damar ve sinir ağı bulunmaktadır. Bunun sayesinde bıyıklardaki herhangi bir titreşim kedinin ortamla ilgili duyarlı olmasını sağlar. Hava akımındaki en ufak değişiklik bıyıklar sayesinde hissedilip, kedinin olası bir tehlikeye karşı kontrollü olmasını sağlar. Özellikle geceleri karanlıkta, avlanmalarında ve yönlerini bulmalarında çok önemli bir etkendir. 
Kör kediler için bıyıklar onların gözleri gibidir. Mesafeyi algılamalarına yardımcı olur ve bu sayede herhangi bir yere çarpmadan hareket edebilirler. Bıyıklar bunların dışında herhangi bir denge işlevi üstlenmezler. Denge tüm memelilerde olduğu gibi iç kulaktan sağlanır. 
Bıyıklar bazı dönemlerde kırılıp dökülebilirler. Normal tüy den daha çabuk uzarlar. Bunların dışında bıyıklar kesilmemeli ve çekilmemelidir. Bıyıkları kesilen kediler ortamla ilgili algıları azalacağından içine kapanabilir ve psikolojik sorunlar görülebilir.