Facebook

Kedilerde Tırnak Problemleri ve Bakımı

Kedilerde Tırnak Problemleri ve Bakımı


Kediler tırmanmayı ve tırmalamayı seven hayvanlardır. Doğalarında bu vardır. Doğal ortamda yaşayan kediler tırmalama hareketlerini kolaylıkla yapmaktadır. Bazen bir ağaca bazense bir binaya tırmanmaya çalışmakta ve bu içgüdülerini yerine getirmektedir. Evde beslenen kedilerde ise bu pek mümkün olmamaktadır. Her ne kadar tırmalama tahtası tarzında ürünleri önersek bile kedilerin bunlara alışması veya bunları tam anlamı ile kullanması bazen mümkün olmuyor.

Tırmalama sağlıklı tırnaklar için önemli bir olaydır. Kedilerin tırnakları sivri bir şekilde çabucak uzar. Doğal ortamlarında tırmalama hareketlerini sık yapan kedilerde tırnaklar uygun seviyelerde sürekli kalır ve kediyi rahatsız etmez. Oysa ki bu hareketleri tam anlamı ile yapamayan kedilerde tırnaklar düzensiz bir şekilde büyür. Bunun neticesinde hem kediye rahatsızlık verir hem de travmalara (tırnak kırılması vb.) karşı daha duyarlı bir hal alır.

Tırnak bakımı denildiğinde düzenli olarak tırnakların kesilmesi ve mümkünse tırmalama hareketlerini rahatlıkla yapabilecekleri tırmalama tahtalarının temini akla gelmektedir. Kediler için üretilmiş uygun bir tırnak makası ile düzenli olarak tırnakların kesilmesi gerekmektedir. Yine uygun bir tırmalama tahtası evlerde bakılan kedilerde yavruluk döneminden itibaren kediye sunulmalı ve buna alışması sağlanmalıdır.