Facebook

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi


Kedilerde bölgesel olarak tüy dökülmesine birçok faktör neden olabilir. Başlıca parazitler, mantarlar, çeşitli bakteriyel deri enfeksiyonları, endokrin sistem bozuklukları bağışıklık sistemi ile alakalı bozukluklar, stres, beslenme bozuklukları, alerjiler ve travmalar bu faktörler arasında sayılabilir.

Parazitler olarak kedilerde uyuz etkenleri, bit, pire ve keneler rol oynayabilir.  Bu etkenlerin hepsi ciddi tüy dökülmelerine neden olabilir. Genellikle bu etkenler tüy dökülmesinde rol oynadığında başlangıçta belirli bölgelerde tüy dökülmesi görülür ve giderek vücuda yayılmaya başlar. Otodectes aynı zamanda kulak uyuzu olarak bilinir ve bu bölgelerde tüy dökülmesi yoğun olarak görülür. Bununla beraber kaşıntı, kızarıklık ve daha ciddi olgularda ciddi deri enfeksiyonları kendisini gösterir. Pirelerden kaynaklı tüy dökülmeleri ise özellikle karın ve bacaklarda görülür.

Mantar enfeksiyonları vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir. Burada enfeksiyona neden olan mantar türü oldukça önemlidir. Mantar enfeksiyonlarında ilk tüy dökülmeleri genellikle baş bölgesinde, burunda, kulak ve göz çevresinde görülmektedir. Daha sonrasına ise bu lezyonlar patiler, tırnak araları, boyun gibi yerlerdede görülür. Dediğimiz gibi vücudun birçok bölgesinde görülebilir. Fakat genellikle mantar enfeksiyonları yüz bölgesinde başlamaktadır.

Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklı olan tüy dökülmeleri ise genellikle ikincil olarak ortaya çıkar. Bir travma sonrası veya herhangi bir faktör sonrasında şekillenen bakteriyel enfeksiyonlarda etkilenen bölgede tüy dökülmesi görülür. Müdahale edilmediği takdirde bu dökülme giderek yayılabilir.

Endokrin sistem rahatsızlıklarında ise tüy dökülmesi genellikle sırt ve karın bölgelerinde simetrik olarak meydana gelmektedir.

Stres, beslenme, alerji gibi etkenlere bağlı olarak şekillenen tüy dökülmeleri genellikle genel bir tüy dökülmesi olarak kendisini gösterir. Fakat özellikle ajerjik kökenli tüy dökülmeleri bazen vücudun belirli bir bölgesini etkileyebilir.