Facebook

Kedi Beslenmesi İle İlgili 10 İpuçu

 

Öyle her şeyi kolay kolay beğenmeyen “padişah soyundan gelen” minik panterlerimiz, beslenme konusunda sahiplerine zor zamanlar yaşatabilirler. Ancak, bu zorlukları minik ipuçları ile çözmek mümkün!  

 

Minik panterlerimiz, bazen çok kaprisli olabilir. Verdiğiniz mamayı beğenmezler, bir kez beğendikleri mamadan asla vazgeçmez, bazen de sadece sunumunuzdan hoşlanmadıkları için yemeklerine dokunmazlar. Bazı panterlerimizi ise yemek kabının yanından ayırmak, masada onların yalvaran bakışları olmadan yemek yemek mümkün olmaz. Dostlarımız, yemek söz konusu olduğunda,  birçok sorunla karşılaşmamıza neden olabilir. Fakat belki de biz bir yerlerde hata yapıyor, onların yemek düzenini bozuyoruzdur… Oysa aşağıdaki püf noktalarını göz önünde bulundurarak, bu tür sıkıntılar yaşamaktan kurtulabilirsiniz.  

 

1.     Ne kadar enerji o kadar yemek  

 

Minik dostlarımızın gün içerisinde harcadıkları enerji değişiklik gösterir. Bazı panterlerimiz, dışarı gezmelerine çıkıp bol bol enerji harcar. Bazıları ise bütün gün evde pinekler. Dolayısı ile harcadıkları enerji de farklı olur. Tüm gün boyunca bol bol enerji harcayan dostlarımız, daha fazla enerji depolayabileceği mamalardan yemelidir. Ayrıca, tüm gün pinekleyen panterlerimize oranla daha fazla yemeğe ihtiyaç duyar.  

 

2.     Çevre, harcanan enerjiyi etkiler  

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kedinizin harcadığı enerji, iştahı ve yemek yeme zamanları ile doğrudan ilişkilidir. Ve çevresel faktörler, kedinizin içinde bulunduğu ortam da enerji harcanması ile ilgilidir.   Kedinizle ne kadar fazla oyun oynadığınız, evin içinde oynayabileceği başka kedilerin varlığı, oyuncakları ile geçirdiği zaman, yatağına girmek için harcadığı enerji (yatağı yerde ya da zıplayarak çıkması gereken bir yerde olabilir), uyku kalitesi hatta evinizin sıcaklığı bile iştahını ve porsiyonlarını etkileyecektir.

 

3.     Tüylere ve kiloya dikkat  

 

Tüyler ve kilo, kediciğinizi doğru mama ve doğru oranda besleyip beslemediğinizi gösteren işaretlerdir. Dostunuz mama poşetinin üzerinde yazan oranda yemek yiyor, ancak kilo almaya devam ediyor ya da bir türlü kilo alamıyorsa bu işte bir yanlışlık var demektir. Verdiğiniz oran, kedinizin yaşı, hayat şartları ve yaşam stili ile doğrudan ilişkilidir ve beslenmede bu göz önünde bulundurulmalıdır. Kilo alamayan kedinizde ise bir rahatsızlık olabilir ve veteriner hekiminize gitmeniz en iyisi olacaktır.   Tüyler ise eğer onu doğru mama ile besliyorsanız, kısa sürede ışıl ışıl ve yumuşacık olacak, ne kadar sağlıklı olduğunu dışa vuracaktır. Diğer yandan, yanlış mama ile tüyler soluk, mat, sert ve birbirine dolaşmış bir görünüm sergileyebilir.  

 

4.     Hastalık ve ameliyat  

 

Bir operasyon geçirmiş ya da bir hastalık yüzünden tedavi gören dostlarımızın iştahı, bu durumlardan dolayı değişiklik gösterebilir. Zaten böyle durumlarda, veteriner hekiminizin önerdiği oranda, yine önerdiği özel mamalardan yemeleri gerekmektedir. Mama, böyle zamanlarda hayati değer taşıyabilir!  

 

5.     Birçok yol var. Hangisi size göre?  

 

Minik panterlerimizi beslemek için birçok seçeneğe sahibizdir. Fakat hangi beslenme düzenini kedimiz için en iyisi olduğunu yine veteriner hekimimiz bilir. Ve bu konuda kedilerimize güvenmek, “ Bunu çok severek yiyor, o zaman bununla besleyeyim” demek hayatınızın hatası olabilir. Onların pembe burunları kendileri için en iyi olanı değil, en güzel kokulu olanı bilir, bunu unutmayın!  

 

6.     Porsiyon kontrolü  

 

Kedinizin kabına doldurup ona sunduğunuz her mama, onun öğünüdür. Ve bu öğünlerin porsiyonlarının sizin tarafınızdan en iyi şekilde kontrol edilmesi gerekir. Dostunuz her miyavladığında mama kabını tepeleme mama ile doldurmak, obez, daha açık bir deyimle “hasta” bir kediye sahip olmanızı sağlar. Veteriner hekiminizin önerdiği mama ve porsiyonu, her gün düzenli olarak kedinize sunmanız ise düzene aşık olan dostunuzun hem sağlığını koruyacaktır hem de bir alışkanlık oluşturarak yerli yersiz mama istemesine engel olacaktır.  

 

7.     Kuru mama planda varsa  

 

Eğer kedinizi biraz büyüdükten sonra kuru mama ile beslemeyi düşünüyorsanız, bunu o henüz küçükken yapmanız gerekebilir. Zira bütün kediler, yoğun kokusu yüzünden yaş mamayı daima kuru mamaya tercih eder. Ve bu alışkanlık, ne kadar uzun süre devam ederse kurtulması o kadar zor olur. Bu yüzden, kuru mama yiyebilecek büyüklüğe geldiğinde kaliteli bir kuru mamayı, yaş mama ile değiştirebilirsiniz. Fakat kuru mama yemek istemeyen dostunuzun mamasına sıcak su, sıcak et suyu gibi eklemeler yapmanız son derece sakıncalıdır. Bu sıcak eklemeler, mamanın yapısını bozacak ve tükettiğinde dostunuza zarar verecektir.

 

8.     Tek yönlü beslenme kâbusu  

 

Kedilerimiz, tek yönlü beslenme yüzünden ciddi hastalıklara yakalanabilirler. Kuru mamalar, daima sahipler için daha pratik bir beslenme yöntemidir. Fakat bu kuru mama diyetine, haftada 2 gün ara verip dostunuza yaş mama da sunmalısınız. Bu yaş mamalar, dostunuzun iştahına bayram yaşatırken onu tek yönlü beslenmenin zararlarından da koruyacaktır.

 

9.     Çirkin Sunum, mutsuz kedi  

 

Kedilerimiz, “padişah torunları” olarak yedikleri şeylerin görüntülerine de önem verirler. Örneğin, tabaklarında kalan yemekleri artık olarak görüp yemeyi reddeden kediler vardır. Bu yüzden onlara garip kokulu, bulamaç gibi yiyecekler (ki genelde bu tür yemekler, ev yemekleri olur) sunup yemelerini bekleyemezsiniz. Elbette, kabın kenarına domates kabuğundan gül yapmanız gerekmez ama dostunuz, verdiğiniz yemeği görüntüsü yüzünden de yemiyor olabilir. Bunu bir ihtimal olarak aklınızda tutmanız iyi olur.  

 

10.   “Özgür beslenme” de bir seçim ama…  

 

İştahsızlık gibi sorunları olmayan kedilerde kullanılan yemek sistemlerinden biri de “özgür beslenme”dir. Yani kedinin mama kabında sürekli mama bulundurmak. Bu yöntem ne zaman ne kadar yiyeceğine sağlıklı karar verebilen ve her oturuşta mama kabını boşaltmayan kedilerimiz için rahat bir yöntem de olsa, her kedi için geçerli olamaz. Obur dostlarımızı bu yöntemle beslemek, onların obezite ve kemik hastalıkları gibi rahatsızlıklara yakalanmalarına sebep olabilir.