Facebook

Kanarya BakımıEvimizin neşesi kuşlar bazılarımız o kadar çok severiz ki sanki çocuklarımız sanki hayatımızdan ve ailemizden birisi gibi. Kanaryalar çok fazla ötme becerisi gösteren sürekli dinamik olan kuşlardır.

Hareketleri ve ötme sesleri ile kendisini sevdiren bu ufak kuşların anavatanı Canary adlı adalar topluluğundan gelmektedir. Atlas okyanusunda takım adaları olarak bilinen Canary adalarında bu kuşların birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

Genellikle sarı renkli olan kanaryalar ülkemizde neredeyse en çok sevilen ve bakımı yapılan kuşların başında gelmektedir. Kanaryaların yumurta sayısı 3 – 7 arasında olarak tanımlanır. Bir kanarya bir seferde yumurtladığı yumurtaların hepsinden zaman zamanda verim alamayabilir.

Kanarya Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kanaryalar bir gün ve bir gece boyunca yemek yemediklerinde güçten düşebilir hatta ölebilirler. O yüzden sürekli kanaryaları kafeslerinde ya da dışarıda yemek yerken görürsünüz. Doğalarında metabolizmaları sürekli yemek yemeye göre ayarlıdır.

Kanarya beslenmesi birkaç grupta sayılabilir. Bunları tohumlar, vitaminler, mamalar ve yemler olarak sayabiliriz. Kanaryalar insanların aldıkları gıdaları yediklerinde zarar görebilen her zaman özel yemlere ihtiyaç duyan kuşlar değildir.

Kanaryalar çok sık ve sağlıklı olarak beslenmeli suları netlikle eksik edilmemelidir. Susuz ve yemeksiz yaşayamayan bu kuşlar için tohumlar yemekleri arasında en büyük besin kaynağı olarak kanaryalara verilmelidir.

Şalgam tohumu, marul, keten tohumu, susam tohumu, çörekotu tohumu, yulaf bulguru, pişmiş patates, brokoli, ıspanak ve lahana verilebilir. Fakat kanaryalar için özel karışımı bulunan kanarya yemleri de bulunmaktadır.

Kanarya Kafesleri

Kanaryaların normalde çok dinamik kuşlar olduğunu varsayarsak kanarya kafesleri bir miktar büyük olarak alınmalıdır. Kanaryalar yaz aylarında çok aşırı güneşe olmamakla beraber bir miktar temiz havaya kafesi ile çıkartılmalıdır. Yaz aylarında temiz ve açık hava görmeleri kanaryaların daha sağlıklı ve daha dinamik olmalarına yardım eder.

Kış aylarında ise arada bir evin içerisinde serbest bırakılması uçma deneyimleri oluşturmasına ve özgürlüğünü tadabilmesi için önemlidir. Kış aylarında bütün camlar kapatılarak kanarya ev içinde salınmalıdır. Evin ısısı kış ve yaz aylarında 23-25 derecelerde olmalı ne çok soğuk ne de çok aşırı sıcak bir hava olması gereklidir.