Facebook

Hamsterleri tanıyalım

 Hamsterleri tanıyalım


Hamsterlar, sıradan kaplardan su içmezler ve yemek yemezler. Yalnız kalmaya ihtiyaç duyduklarından dolayı da, kafesin içinde kapalı bir alan olması da elzemdir. Dönme dolap ise, fazla enerjilerini harcayabilecekleri ve eğlenebilecekleri bir ortamı sağlar. Hamsterlar fındık, fıstık gibi hazır yemlerle beslenebilmektedirler. Diş yapıları ve sindirim sistemleri bu tür gıdalara uygun olduğu için, bunları yemekten hoşlanırlar. Ancak tek tip beslenme doğru olmadığı için, bazen sebze ve meyve yedirmek de doğrudur. O an aç olmayan hamsterları, kendilerine verilen gıdaları depoladıktan sonra, canları istediği zaman depoladıkları gıdaları yemektedirler.
Hamsterlar, kendi cinslerinden bile pek hoşlanmayan, asosyal hayvanlardır. Genellikle gündüz vakti uyurlar. İnsanla tanışmaları ve alışma evreleri uzun sürebilmektedir. Yuvalarının karıştırılması, uyurken uyandırılması gibi bir takım durumlar, evcil hamsterları rahatsız edebilmektedir. Hamsterların derisi, vücutlarına tam olarak yapışmamış haldedir. Bu nedenle de derilerinin esnek ve gevşek olduğu söylenebilir. Gözleri oldukça parlak ve yuvarlak, ayakları ise tutmaya ve kavramaya uygun yapıdadır. Bu nedenle de, tırmanıcı özelliklerine sahiptirler. Hamsterların ön ayaklarında dört adet, arka ayaklarında ise beş adet parmakları vardır. Kuyrukları 1 cmden kısadır ve küttür. Boyları yaklaşık olarak 15-20 cm, ağırlıkları da 200 gram civarındadır.
Hamsterlerın ortalama ömürleri, yaklaşık iki yıldır. Renkleri ayırt edemedikleri ve de göremedikleri gibi, uzağı da net şekilde göremezler. Ancak, koku alma özellikleri işitme yetenekleri oldukça iyidir. Hamsterları diğer kemirgen hayvanlardan ayıran en ilginç özellikleri ise, yanaklarında bulunan keseleridir. Hamsterlar, besinlerini bu keselerde toplayarak, yuvalarına taşıyıp onları saklarlar. Bahsedilen keseler, yanaktan başlar ve omuz üstünde son bulur. İlginç bir başka yeteneği ise, bir hamsterın, kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği kesesinde taşıyabilir oluşudur.